• Keratex Hoof Putty 200Gr. Crack Filler
-10%

Keratex Hoof Putty 200Gr. Crack Filler

SKUKE5036486000062

Keratex Hoof Putty is a 200 g putty for filling cavities and cracks in horses’ hooves. It creates a seal that protects against water and dirt.

Regular price €21,70 108,5 € / 1kg
Sale price €21,70 Regular price €24,11
You are saving: -€2,41
108,5 € / 1kg
Sold out
Keratex Hoof Putty 200Gr. Crack Filler
Keratex Hoof Putty 200Gr. Crack Filler
Regular price €21,70 108,5 € / 1kg
Sale price €21,70 Regular price €24,11
You are saving: -€2,41
108,5 € / 1kg

 

 

What is Keratex Hoof Putty 200g? Does it fill cracks?

Keratex Hoof Putty is a 200 g putty for filling cavities and cracks in a horse’s hoof. It creates a seal against water and dirt.

It is a malleable putty for horse hoof care. It is kneaded by hand and pressed into the clean, dry cavity.

Benefits and features

  • Fills holes and cracks in the hoof.
  • Hardens after application.
  • Can be used under the horseshoe between shoeing appointments.

How to use

Clean and dry the hoof and your hands, knead a small amount and press it in until it is flush with the surface.

Who is it suitable for?

Horses with hoof cavities or cracks requiring a protective filler.

Precautions

Check weekly and reapply if it comes away. Use only with cold-fit or adhesive shoeing. Consult your farrier or vet in the event of a deep injury.

What is the price of Keratex Hoof Putty 200g (Fills Cracks)?

Check the price of Keratex Hoof Putty 200g Crack Filler on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me