• Onligol Powder, 200 g
  • Onligol Powder, 200 g
  • Onligol Powder, 200 g
  • Onligol Powder, 200 g
  • Onligol Powder, 200 g
-7%

Onligol Powder, 200 g

SKUON8470002144149

Onligol Powder, 200 g, is a medical device containing macrogol 4000, designed to soften stools by retaining water in the bowel and facilitating bowel movements.

Regular price €14,80 7,4 € / 100gr
Sale price €14,80 Regular price €15,90
You are saving: -€1,10
7,4 € / 100gr
Sold out
Onligol Powder, 200 g
Onligol Powder, 200 g
Regular price €14,80 7,4 € / 100gr
Sale price €14,80 Regular price €15,90
You are saving: -€1,10
7,4 € / 100gr

 

 

This pack contains one unit of Onligol Powder, 200 g. It is a medical device containing macrogol 4000, designed to soften stools by retaining water in the bowel and facilitating bowel movements. Its packaging allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Onligol Powder, 200 g?

Onligol Powder, 200 g is a medical device containing macrogol 4000. The format indicated in the name allows the product to be identified precisely.

What is Onligol Powder, 200 g used for?

Its purpose is to soften stools by retaining water in the bowel and facilitating bowel movements. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

What are the benefits of this formulation

  • It contains no electrolytes or flavouring.
  • It dissolves in hot or cold drinks.
  • Available in sachets or a dispenser jar.

Composition

Macrogol 4000.

How to take or use the product

Dissolve the dose in at least 125–150 ml of a drink and take it between meals. Adjust the amount according to weight, age and response, following the leaflet.

Who is it intended for?

Adults and children, provided the dosage form and regimen are appropriate for their weight.

Precautions

Do not use in cases of hypersensitivity to macrogol, or in cases of gastrointestinal perforation or obstruction. Take at least two hours apart from other medicines. During pregnancy or whilst breastfeeding, use only after consulting a doctor.

What is the price of Onligol Powder, 200 g?

Check the price of Onligol Powder, 200 g at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Onligol Powder, 200 g at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me