• Sendo Concept After Sun Regenerating Shampoo, 250 ml
  • Sendo Concept After Sun Regenerating Shampoo, 250 ml
  • Sendo Concept After Sun Regenerating Shampoo, 250 ml
  • Sendo Concept After Sun Regenerating Shampoo, 250 ml
-10%

Sendo Concept After Sun Regenerating Shampoo, 250 ml

SKUSE8029352600067

Regenerating after-sun shampoo, formulated to gently cleanse and condition hair that has been exposed to the sun, salt or chlorine.

Regular price €9,45 3,78 € / 100ml
Sale price €9,45 Regular price €10,50
You are saving: -€1,05
3,78 € / 100ml
Sendo Concept After Sun Regenerating Shampoo, 250 ml
Sendo Concept After Sun Regenerating Shampoo, 250 ml
Regular price €9,45 3,78 € / 100ml
Sale price €9,45 Regular price €10,50
You are saving: -€1,05
3,78 € / 100ml

 

 

What is Sendo Concept After-Sun Regenerating Shampoo, 250 ml?

Sendo Concept After-Sun Regenerating Shampoo, 250 ml: An after-sun regenerating shampoo, formulated to gently cleanse and condition hair exposed to the sun, salt or chlorine.

Cosmetic action

Its texture and format have been developed for the indicated area of application, providing the specific care described without replacing other necessary hygiene or protection steps.

Directions for use

Apply to the indicated area following the quantity and frequency stated on the packaging. Avoid direct contact with the eyes and discontinue use if irritation occurs. When using sun protection products, reapply frequently and after swimming or sweating.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me