• Turfmasters Premium Shampoo 500Ml
-10%

Turfmasters Premium Shampoo 500Ml

SKUEQ5397055445562

Premium horse shampoo, formulated to clean the hair and leave the coat looking well-groomed.

Regular price €9,30 1,86 € / 100ml
Sale price €9,30 Regular price €10,33
You are saving: -€1,03
1,86 € / 100ml
Turfmasters Premium Shampoo 500Ml
Turfmasters Premium Shampoo 500Ml
Regular price €9,30 1,86 € / 100ml
Sale price €9,30 Regular price €10,33
You are saving: -€1,03
1,86 € / 100ml

 

 

Description of Turfmasters Premium Shampoo 500 ml

Turfmasters Premium Shampoo 500 ml: A premium shampoo for horses, formulated to clean the coat and leave it looking well-groomed.

Features

This product is designed for the animal use described in the name, with a format and materials suited to its purpose.

  • Pack size: 500 ml.
  • For specific use on pets or for equine care, as appropriate.
  • Must be used under supervision when used with toys or accessories.

Directions for use

Follow the instructions on the packaging. For toys, remove them if they break; for hygiene or feeding products, follow the guidelines and precautions specified for the animal’s species and age.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me