• Bariatric Barihmb, 360 grams
-17% Promo FD

Bariatric Barihmb, 360 grams

SKUBA8437025563029

A powdered supplement containing creatine, HMB, magnesium and vitamin D. Each 6 g scoop provides 2.5 g of creatine and 1.5 g of HMB.

Regular price €35,80 9,94 € / 100gr
Sale price €35,80 Regular price €42,97
You are saving: -€7,17
9,94 € / 100gr
Bariatric Barihmb, 360 grams
Bariatric Barihmb, 360 grams
Regular price €35,80 9,94 € / 100gr
Sale price €35,80 Regular price €42,97
You are saving: -€7,17
9,94 € / 100gr

 

 

Bariatric BariHMB Red Berries, 360 g is a powdered supplement containing creatine, HMB, magnesium and vitamin D. It comes in a 360 g tub with a red berries flavour.

What is BariHMB?

It is a powder mix to be prepared with water. Each 6 g scoop provides 2.5 g of creatine, 1.5 g of HMB, 123.7 mg of magnesium and 2.5 µg of vitamin D.

What are the benefits of these nutrients?

Magnesium and vitamin D contribute to normal muscle function. Magnesium also plays a role in normal protein synthesis, and creatine is included as a supportive nutrient for physical activity programmes.

Supplement features

  • It combines four nutrients in a single measured dose.
  • HMB is calcium beta-hydroxy-beta-methylbutyrate, a derivative of leucine.
  • It provides 33% of the NRV for magnesium per scoop.
  • The red berry flavour offers an alternative to neutral-tasting powders.

Composition of BariHMB

Creatine monohydrate, HMB-Ca, magnesium citrate, maltodextrin, citric acid, flavouring, sucralose, betanin and cholecalciferol. Per 6 g: 2.5 g of creatine, 1.5 g of HMB, 123.7 mg of magnesium and 2.5 µg of vitamin D.

How to prepare BariHMB?

Dissolve one 6 g scoop in 200 ml of water and stir until the powder has dissolved. The manufacturer recommends one daily dose, which should be adjusted in line with a specialist’s advice and your exercise plan.

Who is it intended for?

It is intended for adults who wish to supplement nutrients related to muscle function, including those who have undergone bariatric surgery. Diet, exercise and clinical status should be assessed together.

Precautions and storage

  • Do not exceed the recommended dose or use as a substitute for a varied diet.
  • May contain traces of gluten, fish, milk, egg and soya.
  • Consult your doctor if you are pregnant, breastfeeding, have kidney disease or are taking medication.
  • Keep out of reach of children, in a dry place away from light.

What is the price of Bariatric BariHMB Red Berries, 360 g?

Check the price of Bariatric BariHMB Red Berries, 360 g at Farmaciasdirect and view any current offers before completing your purchase. Shop at Farmaciasdirect with clear information on the product format and recommended use.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me