• Bariatric Bariprotein, 500 g
  • Bariatric Bariprotein, 500 g
-6%

Bariatric Bariprotein, 500 g

SKUBA8437025563050

A neutral-flavoured whey protein isolate powder. It provides 5.22 g of protein per scoop and is classified as a food for special medical purposes.

Regular price €32,00 6,4 € / 100gr
Sale price €32,00 Regular price €34,11
You are saving: -€2,11
6,4 € / 100gr
Bariatric Bariprotein, 500 g
Bariatric Bariprotein, 500 g
Regular price €32,00 6,4 € / 100gr
Sale price €32,00 Regular price €34,11
You are saving: -€2,11
6,4 € / 100gr

 

 

Bariatric BariPROTEIN, 500 g, is a whey protein isolate powder with a neutral flavour. It is classified as a food for special medical purposes.

What is BariPROTEIN?

It is a protein powder in a 500 g tub for adding to liquid foods. It has a protein content of 87 per cent and each scoop provides 5.22 g.

What is this protein supplement used for?

It is used as part of the dietary management of people who do not meet their protein requirements through their usual diet. It can be incorporated into post-operative regimens following various types of bariatric surgery or in other situations assessed by a healthcare professional.

Features of BariPROTEIN

  • Four scoops, equivalent to 24 g of powder, provide 20.88 g of protein.
  • Its neutral flavour means it can be mixed with milk, yoghurt drink, water, stock, purées or herbal teas.
  • It uses whey protein isolate as its main ingredient.
  • The measuring scoop makes it easy to adjust the quantity to the recommended requirements.

Composition of BariPROTEIN

Whey protein isolate derived from cow’s milk and sunflower lecithin as an emulsifier. Per 100 g, it provides 87 g of protein, 2 g of carbohydrates, 0.6 g of fat and 0.53 g of salt.

How to prepare BariPROTEIN?

Dissolve two to four scoops in 200 ml of a liquid food and mix until there are no lumps. The manufacturer recommends up to four scoops a day, depending on your needs. Consume the mixture immediately and discard it if left for more than 12 hours.

Who can use it?

It is suitable for people who require an additional protein intake and cannot meet their needs through diet alone, whether or not they have undergone bariatric surgery. The dosage should be determined by a nutritionist.

Precautions and storage

  • Use only under medical supervision.
  • Do not administer parenterally or use as the sole source of nutrition.
  • Contains milk protein and lactose; may contain traces of gluten, egg, fish, milk and soya.
  • Keep the container tightly closed and follow the storage instructions on the packaging.

What is the price of Bariatric BariPROTEIN, 500 g?

Check the price of Bariatric BariPROTEIN, 500 g, on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase. Buy from Farmaciasdirect with clear information on the product format and recommended use.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me