• Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
  • Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
  • Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
  • Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
  • Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
  • Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
-9%

Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks

SKUBA8470005050621

A complete, high-protein, fibre-enriched food for special medical purposes. Includes 36 x 200 ml cartons with a vanilla flavour for enteral nutrition under medical supervision.

Regular price €120,50 60,25 € / 100ml
Sale price €120,50 Regular price €132,63
You are saving: -€12,13
60,25 € / 100ml
Sold out
Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
Bariatric Bi1 Bificare Vanilla 200 Ml , 36 briks
Regular price €120,50 60,25 € / 100ml
Sale price €120,50 Regular price €132,63
You are saving: -€12,13
60,25 € / 100ml

 

 

Bi1 Bificare Vanilla 200 ml, 36 cartons is a ready-to-drink food for special medical purposes. It has a complete, normal-calorie, high-protein nutritional profile and a vanilla flavour.

What is Bi1 Bificare in cartons?

It is a nutritionally complete enteral diet, containing 1 kcal per ml. The pack contains 36 single-dose 200 ml cartons, suitable for oral or tube feeding.

What is this high-protein formula used for?

It is intended for the dietary management of patients with special energy or nutrient requirements. It has been specially designed for surgical situations requiring energy restriction and a high protein intake.

Key nutritional features

  • It provides 9 g of protein per 100 ml, derived from milk proteins and whey peptides containing L-leucine.
  • It contains soluble and insoluble fibre, including fructooligosaccharides, acacia fibre and oat fibre.
  • It contains EPA and DHA from fish oil, as well as inactivated Bifidobacterium lactis BPL1 CECT8145.
  • The liquid format makes it easy to measure out the prescribed amount and schedule feeds.

Composition of Bi1 Bificare

Water, maltodextrin, milk proteins, minerals, extra virgin olive oil and rapeseed oil, acacia and oat fibre, fructooligosaccharides, fish oil, vitamins, lactase, choline and inactivated Bifidobacterium lactis BPL1 CECT8145. Contains milk, fish and soya. According to its technical data sheet, it is gluten-free and lactose-free.

How should Bi1 Bificare be administered?

Shake the carton before opening and serve preferably chilled. It can be taken orally or administered slowly via a feeding tube, following the instructions of your doctor or dietitian-nutritionist. Once opened, store at between 2 and 8 °C and consume within 24 hours.

Who is it intended for?

It is intended for patients who require complete enteral nutrition and an increased protein intake as part of a clinical regimen. The daily amount and its potential use as the sole source of nutrition should be determined on an individual basis.

Precautions and storage

  • Use only under medical supervision.
  • Do not administer parenterally.
  • Not suitable for people with galactosaemia.
  • Check for allergens if there is a sensitivity to milk, fish or soya. Do not freeze.

What is the price of Bi1 Bificare Vanilla 200 ml, 36 cartons?

Check the price of Bi1 Bificare Vanilla 200 ml, 36 cartons on Farmaciasdirect and check the current promotions before completing your purchase. Buy from Farmaciasdirect with clear information on the format and recommended use.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me