• Dietisa Fibre Plus With Fruits , 250 ml
-11% Promo FD

Dietisa Fibre Plus With Fruits , 250 ml

SKUDI8414200201358

Dietisa liquid supplement containing fibre, fruit and plant extracts, in a 250 ml bottle. It provides 3.5 g of fibre per 30 ml and is used to aid bowel movements in cases of occasional constipation.

Regular price €11,60 4,64 € / 100ml
Sale price €11,60 Regular price €12,99
You are saving: -€1,39
4,64 € / 100ml
Dietisa Fibre Plus With Fruits , 250 ml
Dietisa Fibre Plus With Fruits , 250 ml
Regular price €11,60 4,64 € / 100ml
Sale price €11,60 Regular price €12,99
You are saving: -€1,39
4,64 € / 100ml

 

 

What is Dietisa Fibra Plus with Fruit, 250 ml?

A Dietisa liquid supplement containing fibre, fruit and plant extracts, in a 250 ml bottle.

What is it used for?

It provides 3.5 g of fibre per 30 ml and is used to support bowel movements in cases of occasional constipation.

Benefits and features

  • Contains plum, apple, fig and acacia fibre.
  • It contains tamarind, camomile, artichoke and fennel.
  • Suitable from the age of three, according to the guidelines consulted.

Composition

Per 30 ml: 3.5 g of fibre, 6 g of plum, 5.4 g of apple, 3 g of fig, 3.4 g of acacia, 750 mg of tamarind, 450 mg of camomile, 300 mg of pectin, 120 mg of artichoke, 90 mg of fennel and 8 mg of aloe.

How to use it?

Adults and children aged seven years and over: 20–30 ml per day. Children aged three to seven years: 10 ml with breakfast.

Precautions

May contain traces of gluten, fish, soya, milk and sesame. Increase your fibre intake gradually and drink plenty of water. Do not exceed the recommended dose. Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep out of reach of children. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, unwell or taking medication.

What is the price of Dietisa Fibra Plus with Fruit, 250 ml?

Check the price of Dietisa Fibra Plus with Fruit, 250 ml on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me