• Roha Max, Pack 2x130 gr
-7%

Roha Max, Pack 2x130 gr

SKUFDAI0021

Roha Max, 2 x 130 g Pack contains two 130 g tins of Roha-Max, containing 80 per cent senna leaves and flavours of hibiscus, liquorice and mint. It is intended for occasional relief of bowel discomfort.

Regular price €28,60 11,0 € / 100gr
Sale price €28,60 Regular price €30,74
You are saving: -€2,14
11,0 € / 100gr
Roha Max, Pack 2x130 gr
Roha Max, Pack 2x130 gr
Regular price €28,60 11,0 € / 100gr
Sale price €28,60 Regular price €30,74
You are saving: -€2,14
11,0 € / 100gr

 

 

What is Roha Max, 2 x 130 g pack?

It is a pack containing two 130 g tins of Roha Max. This value pack contains a plant-based blend to aid bowel movements in occasional situations.

What does Roha-Max contain?

  • Senna leaves (Cassia angustifolia): 80 per cent.
  • Hibiscus: 10 per cent.
  • Liquorice: 6 per cent.
  • Peppermint: 4 per cent.

Benefits of the 2-pack

The two-pack contains a total of 260 g. It allows you to keep one jar sealed whilst using the other and reduces the frequency of restocking.

How to take it?

Take half a heaped teaspoon before going to bed. You can chew it and swallow it with water or juice. To make an infusion, add boiling water and leave to steep for 5 to 20 minutes.

Precautions

Do not use continuously for more than eight days. Not suitable for children under 12, during pregnancy or whilst breastfeeding, in cases of bowel obstruction or abdominal pain of unknown cause. Do not exceed the recommended dose.

What is the price of Roha Max, 2x130 g pack?

Check the price of Roha Max, 2x130 g pack on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me