• Eladiet Digest Linomax, 150 Gr
-20%

Eladiet Digest Linomax, 150 Gr

SKUEL8420101217060

Eladiet Digest Linomax, 150 g, is a granulated preparation containing linseed, senna, buckthorn and ginger. The pack contains 150 g and each dose is approximately 2.5 g. It is indicated for constipation, fibre for constipation and bowel function.

Regular price €16,84 11,23 € / 100gr
Sale price €16,84 Regular price €21,05
You are saving: -€4,21
11,23 € / 100gr
Sold out
Eladiet Digest Linomax, 150 Gr
Eladiet Digest Linomax, 150 Gr
Regular price €16,84 11,23 € / 100gr
Sale price €16,84 Regular price €21,05
You are saving: -€4,21
11,23 € / 100gr

 

 

Constipation: what is Eladiet Digest Linomax, 150 g?

Eladiet Digest Linomax, 150 g is a granulated preparation containing linseed, senna, buckthorn and ginger. The pack contains 150 g and each dose is approximately 2.5 g. It is formulated with fibre to help with constipation and bowel regularity.

Benefits and uses

Flax seeds provide fibre as part of a blend designed to support bowel function.

Composition and characteristics

Per 2.5 g: brown linseed 2.2 g, senna 81.24 mg, buckthorn 9.99 mg and ginger 2.6 mg.

How to use Eladiet Digest Linomax, 150 g?

Take one level dessert spoonful in the evening with plenty of water.

Precautions

Do not use for prolonged periods. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding, experiencing abdominal pain or taking anticoagulants.

What is the price of Eladiet Digest Linomax, 150 g?

Check the price of Eladiet Digest Linomax, 150 g on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me