• Fisioenema, 2 x 250 ml
-7%

Fisioenema, 2 x 250 ml

SKUFI2026081414220

Pack of 2 x 250 ml FisioEnema. Medical device containing saline solution, with a pre-lubricated, latex-free cannula and a non-return valve.

Regular price €15,20 3,04 € / 100ml
Sale price €15,20 Regular price €16,42
You are saving: -€1,22
3,04 € / 100ml
Fisioenema, 2 x 250 ml
Fisioenema, 2 x 250 ml
Regular price €15,20 3,04 € / 100ml
Sale price €15,20 Regular price €16,42
You are saving: -€1,22
3,04 € / 100ml

 

 

What does the FisioEnema 250 ml pack of 2 contain?

The FisioEnema 250 ml pack of 2 contains two single-use 250 ml enemas. This value pack means you don’t have to restock the product as often and keeps the individual units clearly separate.

What is this pack of 2 used for?

A medical device for rectal cleansing when a bowel movement is required, such as in cases of faecal impaction or prior to certain examinations, endoscopic procedures or surgery.

Benefits and features

  • Pack of 2 x 250 ml units.
  • 0.9% isotonic sodium chloride solution.
  • Flexible container with a non-return valve.
  • Pre-lubricated, latex-free rectal cannula.

Pack contents

0.9% sodium chloride, benzalkonium chloride, disodium edetate and purified water.

How to take or use the pack?

Rectal use. Remove the sheath from the cannula, insert it carefully and squeeze the container gently and continuously. It is not necessary to empty it completely. The effect usually occurs within about 5 minutes. If the expected cleansing effect is not achieved after 5–10 minutes, a second unit may be administered in accordance with the instructions. Do not use continuously for more than 6 days.

Who is it intended for?

Adults and children over 2 years of age when bowel cleansing is required. In children, use must follow medical advice.

Precautions

  • Do not use on children under 2 years of age or in cases of allergy to any of its ingredients.
  • Discontinue use if you experience discomfort and consult a doctor.
  • May cause discomfort, and benzalkonium chloride may cause local irritation.
  • Each enema is for single use only; discard any remaining contents.
  • If bowel movement does not occur or discomfort persists, consult your doctor or pharmacist.

What is the price of FisioEnema 250 ml pack of 2?

Check the price of FisioEnema 250 ml pack of 2 at Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Buy FisioEnema 250 ml pack of 2 from Farmaciasdirect and receive both units in a single order.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me