• Fisioenema, 5 x 250 ml
-10%

Fisioenema, 5 x 250 ml

SKUFI2026081713040

Pack of 5 x 250 ml FisioEnema, a 0.9% saline rectal solution in a flexible container with a pre-lubricated, latex-free cannula.

Regular price €37,10 2,97 € / 100ml
Sale price €37,10 Regular price €41,05
You are saving: -€3,95
2,97 € / 100ml
Fisioenema, 5 x 250 ml
Fisioenema, 5 x 250 ml
Regular price €37,10 2,97 € / 100ml
Sale price €37,10 Regular price €41,05
You are saving: -€3,95
2,97 € / 100ml

 

 

What does the Fisioenema 250 ml pack contain?

This pack contains five 250 ml enemas. Each unit is a medical device containing 0.9% saline solution, presented in a flexible, airtight, ready-to-use bottle.

What is this value pack used for?

FisioEnema is used when rectal cleansing is required, such as in cases of faecal impaction or prior to certain examinations and procedures. It can be used in adults and children over the age of two, following the product instructions.

Benefits and features of the pack of 5

  • Pack of 5 single-use units.
  • 0.9% isotonic sodium chloride solution.
  • Flexible container with a non-return valve.
  • Pre-lubricated, latex-free cannula.

Composition

Active ingredient: 0.9% sodium chloride. Other ingredients: sodium chloride, benzalkonium chloride, disodium edetate and purified water.

How is it used or taken?

Administer rectally only. Remove the protective sheath, carefully insert the cannula and squeeze the container gently and steadily. The general dosage is one or two enemas a day, depending on the clinical presentation. Each vial is for single use only.

Who is it intended for?

For adults and children over two years of age when bowel cleansing is required. Before a test or procedure, follow the instructions given by your healthcare professional.

Precautions for use

Do not use in children under two years of age or in cases of allergy to any of its ingredients. Stop use if resistance is felt. Benzalkonium chloride may cause local irritation. Do not use for more than six consecutive days. If bowel movement does not occur, consult your doctor or pharmacist.

What is the price of Fisioenema 250 ml, pack of 5?

Check the price of Fisioenema 250 ml, pack of 5 on Farmaciasdirect and check the current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me