• Mepentol Milk Emulsion, 3 x 100 ml
-20%

Mepentol Milk Emulsion, 3 x 100 ml

SKUME35202206080127

Mepentol Emulsion for Ulcers, 3 x 100 ml is a medical device in the form of a skin emulsion designed to care for skin at risk of ulcers on the lower limbs and pressure points. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €96,80 32,27 € / 100ml
Sale price €96,80 Regular price €121,50
You are saving: -€24,70
32,27 € / 100ml
Mepentol Milk Emulsion, 3 x 100 ml
Mepentol Milk Emulsion, 3 x 100 ml
Regular price €96,80 32,27 € / 100ml
Sale price €96,80 Regular price €121,50
You are saving: -€24,70
32,27 € / 100ml

 

 

This pack contains several units of Mepentol Emulsion for Ulcers, 3 x 100 ml. It is a medical device in the form of a skin emulsion designed to care for skin at risk of ulcers on the lower limbs and pressure points. The pack makes it easier to stick to the treatment regimen or to have a spare supply without having to mix different product codes.

What does the Mepentol Emulsion for Ulcers, 3 x 100 ml pack contain?

Mepentol Emulsion for Ulcers, 3 x 100 ml is a medical device in the form of a skin emulsion. Each unit has the same intended use and characteristics as the individual pack.

What is this value pack for?

Its purpose is to care for skin at risk of ulcers on the lower limbs and pressure points. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

What does this format offer?

  • hyperoxygenated fatty acids that help maintain skin resilience.
  • aloe and mimosa, which have moisturising and soothing properties.
  • A texture compatible with dressings and compression stockings.

Composition

Hyperoxygenated fatty acids, Mimosa tenuiflora, Aloe barbadensis and excipients. Does not contain latex.

How to use the product

Apply two or three times a day after cleaning the area. Gently rub in or use a sterile gauze pad as directed by a healthcare professional.

Who is it suitable for?

People with skin vulnerable to pressure, immobility or circulatory disorders in the extremities.

Precautions for use

For external use only. Medical supervision is required in cases of ulcers, diabetes or poor circulation. Wear gloves and discontinue use if excessive redness or hypersensitivity occurs.

What is the price of Mepentol Emulsion for Ulcers, 3 x 100 ml?

Check the price of Mepentol Emulsion for Ulcers, 3 x 100 ml at Farmaciasdirect and view current promotions before completing your purchase.

Buy Mepentol Ulcer Emulsion Lotion, 3 x 100 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me