• Mepentol Spray, 2 x 20 ml
  • Mepentol Spray, 2 x 20 ml
  • Mepentol Spray, 2 x 20 ml
  • Mepentol Spray, 2 x 20 ml
  • Mepentol Spray, 2 x 20 ml
-20%

Mepentol Spray, 2 x 20 ml

SKUME3202032744144

Mepentol Spray, 2 x 20 ml, is a medical device in the form of an oil-based solution with a spray nozzle, designed to protect vulnerable skin and support the management of Stage I and II pressure ulcers. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €21,70 54,25 € / 100ml
Sale price €21,70 Regular price €27,00
You are saving: -€5,30
54,25 € / 100ml
Mepentol Spray, 2 x 20 ml
Mepentol Spray, 2 x 20 ml
Regular price €21,70 54,25 € / 100ml
Sale price €21,70 Regular price €27,00
You are saving: -€5,30
54,25 € / 100ml

 

 

This product code refers to several units of Mepentol Spray, 2 x 20 ml. It is a medical device in the form of an oily solution with a spray applicator, intended to protect vulnerable skin and support the care of stage I and II pressure ulcers. The pack makes it easier to stick to the treatment regimen or to have a spare supply without having to mix different product codes.

What does the Mepentol Spray, 2 x 20 ml pack contain?

Mepentol Spray, 2 x 20 ml is supplied as a medical device in the form of an oily solution with a spray applicator. Each unit has the same intended use and characteristics as the individual pack.

What is this value pack for?

Its purpose is to protect vulnerable skin and support the care of stage I and II pressure ulcers. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Key features

  • Hyperoxygenated fatty acids to maintain the skin barrier.
  • A spray that reduces friction during application.
  • Contains borage oil, horsetail and St John’s wort.

Composition

Hyperoxygenated fatty acids, borage oil, Equisetum arvense, Hypericum perforatum and fragrance. Latex-free.

Directions for use

After cleaning the area, spray and gently spread the product two or three times a day. For stage II lesions, it may be applied to a sterile gauze pad and covered in accordance with healthcare guidelines.

Who is it suitable for?

People with reduced mobility or whose skin is exposed to pressure, friction or medical devices.

Precautions

For external use only. The management of ulcers must be supervised by healthcare professionals. Wear gloves, avoid contact with the eyes and mouth, and do not use if the packaging is damaged.

What is the price of Mepentol Spray, 2 x 20 ml?

Check the price of Mepentol Spray, 2 x 20 ml on Farmaciasdirect and check any current promotions before completing your purchase.

Buy Mepentol Spray, 2 x 20 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me