• Mepentol Ulcer Milk Emulsion 200 ml
  • Mepentol Milk Emulsion 200 ml
  • Mepentol Milk Emulsion 200 ml
  • Mepentol Milk Emulsion 200 ml
  • Mepentol Milk Emulsion 200 ml
-20%

Mepentol Milk Emulsion 200 ml

SKU166978

Mepentol Emulsion for Ulcers 200 ml is a medical device in the form of a skin emulsion designed to care for skin at risk of developing ulcers on the lower limbs and in pressure points.

Regular price €37,80 18,9 € / 100ml
Sale price €37,80 Regular price €47,50
You are saving: -€9,70
18,9 € / 100ml
Mepentol Ulcer Milk Emulsion 200 ml
Mepentol Milk Emulsion 200 ml
Regular price €37,80 18,9 € / 100ml
Sale price €37,80 Regular price €47,50
You are saving: -€9,70
18,9 € / 100ml

 

 

This item is a 200 ml unit of Mepentol Emulsion for Ulcers. It is a medical device in the form of a skin emulsion designed to care for skin at risk of ulcers on the lower limbs and pressure points. Its format allows it to be incorporated into the recommended routine for this type of product.

What is Mepentol Ulcer Emulsion Lotion 200 ml?

Mepentol Ulcer Emulsion Lotion 200 ml is a medical device in the form of a skin emulsion. The format indicated in the name allows the product reference to be identified precisely.

What is Mepentol Emulsion for Ulcers 200 ml used for?

It is intended for the care of skin at risk of ulcers on the lower limbs and pressure points. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of medical conditions, regular medication or sensitive circumstances.

Key features

  • hyperoxygenated fatty acids that help maintain skin resilience.
  • Aloe and mimosa with moisturising and soothing properties.
  • A texture compatible with dressings and compression stockings.

Composition

Hyperoxygenated fatty acids, Mimosa tenuiflora, Aloe barbadensis and excipients. Latex-free.

Directions for use

Apply two or three times a day after cleaning the area. Gently rub in or use a sterile gauze pad as directed by a healthcare professional.

Who is it suitable for?

People with skin that is vulnerable due to pressure, immobility or circulatory problems in the limbs.

Precautions

For external use only. Medical supervision is required in cases of ulcers, diabetes or poor circulation. Wear gloves and discontinue use if excessive redness or hypersensitivity occurs.

What is the price of Mepentol Emulsion for Ulcers 200 ml?

Check the price of Mepentol Emulsion for Ulcers 200 ml at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Mepentol Emulsion for Ulcers 200 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me