• Mepentol Milk Emulsion, 4 x 200 ml
  • Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml
  • Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml
  • Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml
  • Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml
  • Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml
-23%

Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml

SKUME3202032715137

Mepentol Milk Emulsion, 4 x 200 ml, is a medical device in the form of a skin emulsion designed to care for skin at risk of ulcers on the lower limbs and in pressure points. It is a value pack containing several units of the same product.

Regular price €146,70 18,34 € / 100ml
Sale price €146,70 Regular price €190,00
You are saving: -€43,30
18,34 € / 100ml
Mepentol Milk Emulsion, 4 x 200 ml
Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml
Regular price €146,70 18,34 € / 100ml
Sale price €146,70 Regular price €190,00
You are saving: -€43,30
18,34 € / 100ml

 

 

The pack contains several units of Mepentol Milk Emulsion, 4 x 200 ml. It is a medical device in the form of a skin emulsion intended for the care of skin at risk of ulcers on the lower limbs and pressure points. The pack makes it easier to stick to the treatment regimen or to have a supply on hand without having to mix different product codes.

What does the Mepentol Emulsion Lotion, 4 x 200 ml pack contain?

Mepentol Emulsion Lotion, 4 x 200 ml is a medical device in the form of a skin emulsion. Each unit has the same intended use and characteristics as the individual pack.

What is this value pack for?

Its purpose is to care for skin at risk of ulcers on the lower limbs and pressure points. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and with caution in the presence of medical conditions, regular medication or sensitive situations.

Benefits and key features

  • Hyperoxygenated fatty acids that help maintain skin resilience.
  • Aloe and mimosa with moisturising and soothing properties.
  • A texture compatible with dressings and compression stockings.

Composition

Hyperoxygenated fatty acids, Mimosa tenuiflora, Aloe barbadensis and excipients. Does not contain latex.

Directions for use

Apply two or three times a day after cleaning the area. Gently rub in or use sterile gauze as directed by a healthcare professional.

Who is it suitable for?

People with skin that is vulnerable due to pressure, immobility or circulatory problems in the limbs.

Precautions

For external use only. Medical supervision is required in cases of ulcers, diabetes or poor circulation. Wear gloves and discontinue use if excessive redness or hypersensitivity occurs.

What is the price of Mepentol Emulsion Lotion, 4 x 200 ml?

Check the price of Mepentol Emulsion Lotion, 4 x 200 ml at Farmaciasdirect and view current offers before completing your purchase.

Buy Mepentol Emulsion Milk, 4 x 200 ml at Farmaciasdirect and receive your order with specialist pharmaceutical advice.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me