• Natura Premium Nutritional Yeast + Vitamin B12 070 Gr
-25%

Natura Premium Nutritional Yeast + Vitamin B12 070 Gr

SKUNA8436586482282

Inactive nutritional yeast enriched with vitamin B12, 070 g, to be added to hot or cold dishes.

Regular price €3,20 4,57 € / 100gr
Sale price €3,20 Regular price €4,29
You are saving: -€1,09
4,57 € / 100gr
Natura Premium Nutritional Yeast + Vitamin B12 070 Gr
Natura Premium Nutritional Yeast + Vitamin B12 070 Gr
Regular price €3,20 4,57 € / 100gr
Sale price €3,20 Regular price €4,29
You are saving: -€1,09
4,57 € / 100gr

 

 

What is Natura Premium Nutritional Yeast + Vitamin B12 070 g?

Inactive nutritional yeast enriched with vitamin B12, in a 070 g pack, to be added to hot or cold dishes.

This is a supplement focused on nutritional yeast and vitamin B12. Before taking it, it is advisable to consider both your nutritional goals and the full composition, particularly if you are already taking other supplements or undergoing medical treatment.

Key features and ingredients

The name and description highlight vitamin B12, a component linked to the stated nutritional objective. The packaging clearly indicates the quantity contained and makes it easy to follow the manufacturer’s recommended dosage without having to estimate.

  • Key ingredients or components: vitamin B12.
  • Packaging: 070 g

How to take Natura Premium Nutritional Yeast + Vitamin B12 070 g

Measure out the recommended amount using the measuring scoop provided and mix it with water, another drink or food as indicated on the packaging. Stir until a smooth mixture is obtained.

Recommendations and precautions

Food supplements are not a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily intake and keep the product out of the reach of children. Consult a healthcare professional during pregnancy or whilst breastfeeding, if you are taking medication, or if you have a diagnosed medical condition.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Julia Mendoza Murillo
A pharmacist and nutritionist will help you follow healthy lifestyle habits and take care of your health.
Ask me