• Natura Premium Organic Ginger Powder , 500 gr
  • Natura Premium Organic Ginger Powder , 500 gr
-17% Promo FD

Natura Premium Organic Ginger Powder , 500 gr

SKUNA8436586480844

Organically grown ground ginger, supplied in a 500 g packet. This is the same as ground ginger.

Regular price €15,10 3,02 € / 100gr
Sale price €15,10 Regular price €18,14
You are saving: -€3,04
3,02 € / 100gr
Natura Premium Organic Ginger Powder , 500 gr
Natura Premium Organic Ginger Powder , 500 gr
Regular price €15,10 3,02 € / 100gr
Sale price €15,10 Regular price €18,14
You are saving: -€3,04
3,02 € / 100gr

 

 

What is Natura Premium Organic Ginger Powder, 500 g?

Organically grown ginger powder, packaged in a 500 g bag. It is related to ginger powder.

What is it used for?

It is used as an ingredient with an intense, slightly spicy flavour in herbal teas, drinks and sweet or savoury recipes.

Benefits and characteristics

  • 100% organic ginger according to the product information sheet.
  • No additives or preservatives listed.
  • 500 g pack for culinary use.

Composition

Organic ginger powder derived from the root of Zingiber officinale.

How to take or use it?

Add to taste to herbal teas, smoothies, yoghurts, baked goods, curries, sauces or creams. The product information sheet recommends between 2 and 4 g per day for adults.

Precautions

Store tightly sealed in a cool, dry place away from light. Do not exceed the recommended amount if used as a dietary supplement.

What is the price of Natura Premium Organic Ginger Powder, 500 g?

Check the price of Natura Premium Organic Ginger Powder, 500 g on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me