• Sotya Aloe Vera Juice , 1 litre
-32% Promo FD

Sotya Aloe Vera Juice , 1 litre

SKUSO8427483011637

Sotya Aloe Vera Juice, 1 litre is an aloe vera juice sold in a one-litre bottle. It contains aloe juice and extract, along with citric acid and authorised preservatives. It is marketed as aloe vera juice, aloe vera or simply aloe.

Regular price €9,20 0,92 € / 100ml
Sale price €9,20 Regular price €13,46
You are saving: -€4,26
0,92 € / 100ml
Sotya Aloe Vera Juice , 1 litre
Sotya Aloe Vera Juice , 1 litre
Regular price €9,20 0,92 € / 100ml
Sale price €9,20 Regular price €13,46
You are saving: -€4,26
0,92 € / 100ml

 

 

Aloe vera juice: what is Sotya Aloe Vera Juice, 1 litre?

Sotya Aloe Vera Juice, 1 litre is an aloe vera juice in a 1-litre bottle. It contains aloe juice and extract, with citric acid and authorised preservatives. It is made with aloe vera and aloe.

Benefits and uses

Its liquid form makes it easy to measure out the daily dose.

Composition and characteristics

Water, aloe vera juice and extract, citric acid, potassium sorbate and sodium benzoate.

How to use Sotya Aloe Vera Juice, 1 litre?

Take 15 to 30 ml, two or three times a day. Refrigerate after opening.

Precautions

Do not exceed the recommended dose. Consult a healthcare professional if you are pregnant, breastfeeding or taking medication.

What is the price of Sotya Aloe Vera Juice, 1 litre?

Check the price of Sotya Aloe Vera Juice, 1 litre on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me