• Sterillium Antiseptic 500 ml
-11% Promo FD

Sterillium Antiseptic 500 ml

SKU170719

Sterillium 500 ml is an alcohol-based hand sanitiser. It enables hygienic hand disinfection without rinsing when used in the recommended quantity and for the recommended duration. Pack size: 500 ml.

Regular price €8,60 1,72 € / 100ml
Sale price €8,60 Regular price €9,61
You are saving: -€1,01
1,72 € / 100ml
Sterillium Antiseptic 500 ml
Sterillium Antiseptic 500 ml
Regular price €8,60 1,72 € / 100ml
Sale price €8,60 Regular price €9,61
You are saving: -€1,01
1,72 € / 100ml

 

 

Sterillium 500 ml is an alcohol-based hand sanitiser. It enables hygienic hand disinfection without rinsing when used in the recommended quantity and for the recommended duration. The pack size is 500 ml.

What is Sterillium 500 ml like?

It is an alcohol-based hand sanitiser from Sterillium. This specific pack size allows you to check the measurement, size or quantity before purchase.

Uses of Sterillium 500 ml

It enables hygienic hand disinfection without rinsing when used in the recommended quantity and for the recommended duration. To ensure correct use, please follow the intended purpose, format and instructions on the packaging.

Key features of Sterillium 500 ml

  • Waterless application.
  • Spreads quickly over the entire surface of the hands.
  • Suitable for use in healthcare and domestic settings.

Composition of Sterillium 500 ml

100 grams of the solution contain: Active ingredients: 2-propanol 45 g, 1-propanol 30 g, mecetronium methylsulphate 0.2 g. Other ingredients: Purified water, tetradecan-1-ol, glycerol, Patent Blue V dye

How is Sterillium 500 ml used?

Apply a sufficient amount of solution (3 ml) to the hand to cover all areas completely. Rub the disinfectant in thoroughly for 30 seconds, ensuring all areas of the skin are covered. Pay particular attention to the fingertips and thumbs.

Who is Sterillium 500 ml intended for?

It is intended for adults who require antiseptic hand hygiene, following the instructions for use. Before choosing this product, check that the size, volume, absorption rate or packaging format matches your specific needs.

Care and warnings for Sterillium 500 ml

Flammable product. Keep away from flames and sources of heat. Avoid contact with the eyes and mucous membranes, and keep out of the reach of children.

How much does Sterillium 500 ml cost?

Check the price on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Buy this product on Farmaciasdirect in the pack size specified in the product details.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me