• Sterillium Hand Antiseptic 1000 ml
-28% Promo FD

Sterillium Hand Antiseptic 1000 ml

SKU170721

Sterillium 1000 ml is an alcohol-based hand sanitiser. It enables hygienic hand disinfection without the need for rinsing when used in the recommended quantity and for the recommended duration. Pack size: 1000 ml.

Regular price €15,10 1,51 € / 100ml
Sale price €15,10 Regular price €20,96
You are saving: -€5,86
1,51 € / 100ml
Sterillium Hand Antiseptic 1000 ml
Sterillium Hand Antiseptic 1000 ml
Regular price €15,10 1,51 € / 100ml
Sale price €15,10 Regular price €20,96
You are saving: -€5,86
1,51 € / 100ml

 

 

Sterillium 1000 ml is an alcohol-based hand sanitiser. It provides hygienic hand disinfection without the need for rinsing when used in the recommended quantity and for the recommended duration. The product is supplied in a 1000 ml bottle.

What is Sterillium 1000 ml?

It is an alcohol-based hand sanitiser from Sterillium. This specific pack size allows you to check the measurement, size or quantity before purchase.

What is Sterillium 1000 ml used for?

It enables hygienic hand disinfection without rinsing when used in the recommended quantity and for the recommended duration. To ensure correct use, please follow the intended purpose, format and instructions on the packaging.

Key benefits of Sterillium 1000 ml

  • Waterless application.
  • Quick distribution across the entire surface of the hands.
  • Suitable for use in healthcare and domestic settings.

Composition of Sterillium 1000 ml

100 grams of the solution contain: Active ingredients: 2-propanol 45 g, 1-propanol 30 g, mecetronium methylsulphate 0.2 g. Other ingredients: Purified water, tetradecan-1-ol, glycerol, Patent Blue V

How to use Sterillium 1000 ml?

Apply a sufficient amount of solution (3 ml) to the hand to cover all areas completely. Rub the disinfectant in thoroughly for 30 seconds, ensuring all areas of the skin are covered. Pay particular attention to the fingertips and thumbs.

Who is Sterillium 1000 ml suitable for?

It is intended for adults who require antiseptic hand hygiene, following the instructions for use. Before choosing this product, check that the size, absorption rate or packaging format matches your specific needs.

Precautions for use of Sterillium 1000 ml

Flammable product. Keep away from flames and sources of heat. Avoid contact with the eyes and mucous membranes, and keep out of the reach of children.

What is the price of Sterillium 1000 ml?

Check the price on Farmaciasdirect and look out for any current offers before completing your purchase.

Buy this product on Farmaciasdirect in the pack size specified in the product details.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me