• Taurus Retardant Spray For Men 5 Ml
-37%

Taurus Retardant Spray For Men 5 Ml

SKUTA8013388104033

Taurus Extra Power is a retardant spray for men, extra concentrated and of completely natural origin that delays the end of intimate intercourse without losing sensitivity. Free of anaesthetics such as lidocaine and benzocaine, it allows you to enjoy all the pleasure of intercourse without compromise. The special herbal formulation does not cool and does not desensitise the glans penis.

Regular price €13,00 260,0 € / 100ml
Sale price €13,00 Regular price €20,58
You are saving: -€7,58
260,0 € / 100ml
Taurus Retardant Spray For Men 5 Ml
Taurus Retardant Spray For Men 5 Ml
Regular price €13,00 260,0 € / 100ml
Sale price €13,00 Regular price €20,58
You are saving: -€7,58
260,0 € / 100ml

 

 

What is Tauro Delay Spray for Men?

Tauro Delay Spray for Men 5 ml is a male intimate care product in spray form, designed for use before sexual intercourse. Its formula does not contain local anaesthetics such as lidocaine or benzocaine, so it is designed to maintain sensitivity in the area whilst in use.

Its handy 5 ml size provides approximately 35 sprays.

What is Tauro Extra Power Spray used for?

Tauro Extra Power Spray is formulated as a male delay spray intended for use before sexual intercourse. According to the product’s instructions, its purpose is to help delay ejaculation without resorting to local anaesthetics such as lidocaine or benzocaine.

The response to a sexual delay spray can vary from person to person, so the number of sprays should be adjusted in line with the manufacturer’s instructions for use.

Delay spray for men containing no lidocaine or benzocaine

One of the main features of Tauro Power is that its formula contains neither lidocaine nor benzocaine. Unlike some products with a local anaesthetic effect, it is designed to be used without causing the numbing sensation associated with these ingredients.

According to the information provided by the manufacturer, the formula has been dermatologically tested and is made from selected raw materials.

How should Tauro Spray be used?

The delay spray for men is applied directly to the glans. According to the instructions provided, it is recommended to start with 1 or 2 sprays and allow the product to be absorbed for approximately 30 minutes before having sexual intercourse.

The amount can be adjusted gradually according to individual needs and the manufacturer’s instructions, taking care not to apply more than is necessary.

Is Tauro Spray compatible with condoms?

According to the information provided on Tauro Spray, it can be used with latex condoms and its formula is designed not to damage them.

Before using any intimate product in conjunction with a condom, it is advisable to also check the up-to-date instructions on the packaging.

Features of Tauro Extra Power

  • Male delay spray in a 5 ml format.
  • Approximately 35 sprays per bottle.
  • Formula free from lidocaine and benzocaine.
  • Designed to maintain sensitivity during use.
  • Dermatologically tested according to the manufacturer’s information.
  • Compatible with latex condoms in accordance with the product instructions.
  • Apply directly to the glans.
  • Made in Italy.

Precautions for use of Tauro delay spray

Tauro Spray is for external use only. It should be used in accordance with the instructions on the packaging and should not be applied to irritated, damaged or broken skin.

If irritation, a burning sensation or any other adverse reaction occurs during use, stop using the product. If you experience persistent problems with ejaculation control, consult a healthcare professional.

Where can I buy Tauro Delay Spray for Men?

If you’re looking for a delay spray for men in a pharmacy, you can buy Tauro Delay Spray for Men 5 ml online at Farmaciasdirect. Check the price, availability and product details before placing your order.

Pharmaceutical
advice
Consult our pharmacist
Silvia Del Río
A pharmacist specializing in dermocosmetics, skin microbiota, and hygiene will advise and help you with the most suitable treatment.
Ask me