• Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats, Pack of 2 x 230 g
-12%

Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats, Pack of 2 x 230 g

SKUZE3202682010590

Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats, pack of 2 x 230 g, for cats.

Regular price €49,90 10,85 € / 100gr
Sale price €49,90 Regular price €56,44
You are saving: -€6,54
10,85 € / 100gr
20% off
on selected products.
Valid until 9 October.
Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats, Pack of 2 x 230 g
Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats, Pack of 2 x 230 g
Regular price €49,90 10,85 € / 100gr
Sale price €49,90 Regular price €56,44
You are saving: -€6,54
10,85 € / 100gr

 

 

Virbac Zenifel Cat Diffuser Gel, Pack of 2 x 230 g contains two units of Virbac Zenifel Cat Diffuser Gel. Calming pheromones with catnip to reduce stress-related behaviours in cats.

What is the Virbac Zenifel Cat Diffuser Gel pack?

It is a value pack for veterinary use containing 2 x 230 g. It provides a second unit without confusing this pack with the single-unit presentation.

What is this value pack used for?

Calming pheromones with catnip to reduce stress-related behaviours in cats.

Benefits and features of the pack

  • It includes two units of the same product.
  • It is intended for cats.
  • It makes it easier to follow the recommended regimen when continuous use or replenishment is required.
  • Each unit remains sealed until ready for use.

Composition of Virbac Zenifel Cat Diffuser Gel

COMPOSITION: Analogues of the F3 fraction of feline facial pheromones (6%) and Nepeta cataria extract (catnip).

How to use Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats?

INSTRUCTIONS. 1. Unscrew the white transport cap and dispose of or recycle it. 2. Fit the beige diffuser cap.

Who is it intended for?

This pack is intended for cats. Before use, check that the product is suitable for the animal’s species, age and weight. If symptoms persist or you have any doubts about its use, consult a veterinary professional.

Precautions

  • Read the labelling and instructions on each unit before use.
  • Do not exceed the recommended amount or frequency.
  • Keep the product out of the reach of children and animals.
  • Consult your vet if your pet is taking medication, has a medical condition, is pregnant or shows an unexpected reaction.

What is the price of Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats, Pack of 2 x 230 g?

Check the price of Virbac Zenifel Diffuser Gel for Cats, Pack of 2 x 230 g, on Farmaciasdirect and check any current offers before completing your purchase.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me