• Wahl Blade Ice Cooling Spray 400 Ml
  • Wahl Blade Ice Cooling Spray 400 Ml
-5%

Wahl Blade Ice Cooling Spray 400 Ml

SKUWA4015110008583

400 ml Wahl Blade Ice cooling spray for cooling and maintaining the cutting heads of hair clippers and shears.

Regular price €9,90 2,48 € / 100ml
Sale price €9,90 Regular price €10,42
You are saving: -€0,52
2,48 € / 100ml
Wahl Blade Ice Cooling Spray 400 Ml
Wahl Blade Ice Cooling Spray 400 Ml
Regular price €9,90 2,48 € / 100ml
Sale price €9,90 Regular price €10,42
You are saving: -€0,52
2,48 € / 100ml
Pharmaceutical Recommendation
 
 
 
2 item(s)
€0,00

 

 

What is Wahl Blade Ice Cooling Spray 400 ml?

Wahl Blade Ice 400 ml cooling spray for cooling and maintaining the cutting heads of hair clippers and shears.

Key features

  • 400 ml aerosol can.
  • Temporarily reduces heat and friction in the cutting head.
  • Helps remove light debris whilst working.

How to use

With the machine switched off or as per the manual, spray briefly onto the cutting head, wipe off any excess and allow to evaporate before continuing.

Precautions and storage

Flammable aerosol: use in a well-ventilated area, away from flames and sources of heat. Do not spray on animals or people. Keep the product tightly closed and away from heat.

Pharmaceutical
advice
Ask our pharmacist
Israel Herrero
A pharmacist specialising in veterinary pharmacy, who will help you look after your pet’s health with advice on nutrition and care. Registration No.: 5088
Ask me